9 viisi, kuidas introverdina ühiskontoris oma tugevusi välja tuua
Erinevate uuringute andmetel on tööturul 25–40% inimestest introverdid. Vaatamata sellele on töökeskkonnad ning ärikultuur suuremas osas kujundatud ekstravertide tugevusi silmas pidades.
Esmapilgul võib tunduda, et ühiskontor, kus tööruumi jagavad inimesed erinevatest ettevõtetest, on introvertide jaoks isegi hullem kui tavakontor. Samas on ühiskontori idee just paindlikusel. Just paindlikkus aitab igaühel, ka introvertidel, sättida oma tööpäevad nii, et saavutada parim produktiivsus.
Kuidas töötada ühiskontoris ilma ennast vaimselt läbi põletamata? Siin on mõned nõuanded introvertidele, kuidas jagatud töökeskkonnas edukalt toime tulla.
1. Vali endale õige asukoht
Paljudes ühiskontorites on paindlik töökohtade süsteem (hot-desk), kus saad valida, kus istuda. Positsioneeri ennast nii, et tunneksid end mugavalt. Akna lähedus suurendab avarust ning annab neutraalse koha pilgu puhkamiseks. Seljaga seina poole istumine lisab turvatunnet.
Vali laud, mis on eemal kohvinurgast või käiguteedest. Katseta erinevaid kohti ja leia, mis sinu jaoks kõige paremini töötab. Samuti on täiesti normaalne, kui see, mis sulle ühel päeval sobib, ei ole järgmiseks päevaks enam õige lahendus. Päevad ongi erinevad.
2. Kasutage kuulmiskaitseid, kõrvaklappe ja/või sirmi
Kõrvaklapid, kuulmiskaitsed ja isegi lauasirmi kasutamine aitavad vähendada visuaalsest sagimisest ja mürast tingitud ülekoormust meeltele. Kui kontoris on palju müra, aitab kõrvaklappide kasutamine keskenduda ning loob selge piiri töörumi ja ümbruse vahel.
Samuti saadab see ümbritsevatele inimestele selge “Mitte häirida” sõnumi. Sama lugu on lauasirmi kasutamisega – akustiline sirm aitab lisaks ümbritsevatele häältele summutada ka visuaalset müra. Ka vaateväljas olev teine inimene, eriti kui ta aktiivselt ringi liigub, võib muutuda väsitavaks.
3. Planeeri tööpäeva rahuhetki
Ühiskontorites võib olla raske leida vaikseid hetki, kuid need on ülimalt olulised, et taastada energiat. Planeeri endale lühike paus, et minna jalutama, istuda puhkeruumis ja mõelda või teha midagi muud, mis aitab sul oma isiklikke patareisid laadida ja ajul puhata
4. Kasuta paindlikku tööaja võimalust
Ühiskontorite üks suurimaid eeliseid on paindlikkus. Kui sul on võimalik oma tööaega ise valida, siis kasuta seda. Ükskõik, kas eelistad töötada hommikul, kui kontoris on veel vaiksem, või õhtul, kui enamus inimesi on lahkunud – paindlik tööaeg annab sulle võimaluse töötada siis, kui oled kõige produktiivsem.
5. Kui vajad tööpäevas pausi siis tee paus
Introvertide vajadused ja tööstiilid on sageli seotud iseseisvate tööülesannete ja süvitsi mineva tööga. Paraku on maailm aga ehitatud peamiselt ekstravertide tugevusi silmas pidades. Koosolekud ja ajurünnakud soosivad valjuhäälseid ja kiireid reageerijaid, jättes vaiksemad, kuid läbimõeldud ideed tihti varju.
Traditsiooniliselt eeldatakse karjääriredelil edenemiseks aktiivset eneseturundust ja nähtavust, mis tuleb ekstravertidele loomulikumalt kui neile, kes töötavad eelistatult vaikselt omaette. Samuti on ärimaailmas oluline võrgustike loomine, mida tehakse sageli lärmakatel üritustel, kus just sotsiaalselt enesekindlamad inimesed saavad eelise.
Sul on õigus võtta asju omas tempos. Maailm võib küll soodustada kiiret suhtlemist ja nähtavust, kuid sügavamad mõtted ja tasakaalukus on sama väärtuslikud. Introvertsus ei ole puudus – see on sinu tugevus, mis võimaldab sul märgata, süveneda ja luua midagi tõeliselt tähenduslikku. Kui tunned, et vajad puhkepausi, siis ära karda seda teha!
6. Pane virtuaalseid tööriistad enda kasuks tööle
Virtuaalsed tööriistad nagu Slack, Trello või Google Meet on head võimalused suhelda, säilitades samal ajal isikliku ruumi.`Lisaks on vajalik info on kenasti ühes kohas koos, mis vähendab vajadust asju üle küsida.
Kui sa ei soovi igal hetkel vestlustesse sukelduda, kasuta virtuaalseid tööriistu, et hoida oma töö korrektselt organiseeritud ja minimeerida üleliigset suhtlust.
7. Loo piirid ja suhtle neid selgelt
Räägi oma kolleegidega ausalt ning ilma valehäbita, et vajad vaikust või isiklikku ruumi. Selle all ei pea ma silmas, et sa peaksid ülemuselt nui neljaks isikliku kabineti nõudma, vaid pigem seda, et kolleegid saavad aru, et kui sul on kõrvaklapid peas, siis ei tule sind häirima.
Igas asjas on oluline leida tasakaal, kuid oma piiride seadmine on oluline mitte ainult sinu, vaid ka teiste töötajate jaoks.
8. Seltskondlikus ühiskontoris on võimalus mitte kohustus
Ühiskontoris võib kergesti tekkida tunne, et koguaeg peab vestlustes ja üritustel osalema. Oluline on mõista, et sotsialiseerumine on võimalus, mitte kohustus.
Kui sul hetkel pole soovi ühineda kohvinurgas toimuva lärmaka aruteluga, siis ära ühine. Alusta suhtlemist väiksemate sammudega ning liigu omas tempos. Meeldiv üks-ühele vestlus lõunapausi ajal võib olla sama hea või isegi parem tutvumise võimaluse kui enda sundimine ebamugavatesse sotsiaalsetesse situatsioonidesse mis jätab sind kurnatuks.
9. Leidke oma “rahutsoon”
Ühiskontoris töötades võib olla kasulik leida mõned tegevused, mis aitavad sul rahu ja tasakaalu saavutada. Kasuta lõdvestusvõtteid, mediteeri mõni minut päevas või keskendu lihtsalt oma hingamisele, et maha rahuneda. Ükskõik, mis meetodit valid, on oluline leida rahuhetki.
Kokkuvõte
Introvertide jaoks võib ühiskontor tunduda väljakutsena, kuid ruumide paindlikkus on suurepärane võimalus luua endale keskkond, mis toetab just sinu tööstiili.
Saa kõik tavakontori eelised nagu kontaktide loomine, internet, kohvi, printimine ja mugav tööruum. Kuid seda kõike omas tempos ning planeeri endale produktiivne ja loov töökeskkond mida sa väärid.

Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.